Лекція для студентів ФСПО «Гендерний розпад»

16 листопада 2016

img_20161115_120629

Центр гендерної освіти організував для студентів ФСПО лекцію «Гендерний розпад», провела Тамара Злобіна, яка закінчила Національний інститут стратегічних досліджень при Президенті України, більше десяти років працює з темами розвитку громадянського суспільства та інноваційного світогляду, гендерної рівності, фемінізму,  редакторка ресурсу «Гендер в деталях».

Студентська молодь ФСПО включається у гендерний простір!

Лекція «Гендерний розпад» – це захоплююча подорож гендерною історією України останнього століття.

Якими насправді були соціальні ролі жінок та чоловіків у традиційних сільських спільнотах українців? Чому на початку ХХ століття на Західній Україні був найпотужніший жіночий рух у Європі? Чи справді у СРСР «не було сексу»? А що ж сталось з гендером у 1990-ті та 2000-ні? Чому колишній прем’єр-міністр казав, що «реформи – не жіноча справа», а колишній президент запрошував іноземців приїхати в Україну навесні, подивитись, як на вулицях розквітають каштани та роздягаються жінки? Всі ці проблемні запитання були висвітлені у лекції та обговорено із студентами.

img_20161115_120610

Події Євромайдану стали переломним моментом новітньої історії України. Вони ознаменували кінець пострадянського етапу – і народження нової країни. Те, у чому ми живемо сьогодні – нуртуюче поле змін, які ми часто не помічаємо. Справжня зміна – це сукупність невеликих послідовних мутацій, а не одномоментний перелом. Тому їх складно побачити – уже діючи по іншому, ми часто усе ще описуємо свої дії старою мовою.

Історична ретроспектива допомагає вхопити суть цих маленьких змін. Одна з них – це  масовий вихід жінок з зони приватного у публічний простір. Коли жінки воюють на фронті, створюють нову поліцію, реформують законодавство, організовують волонтерські ініціативи, уже ніхто не скаже, що «реформи – не жіноча справа». Така ситуація змінює уявлення жінок про самих себе та значення самого слова «жіночність» – в якому з’являються нові акценти.

img_20161115_130835

Стереотипи окремих осіб та ЗМІ відстають від цих змін. Тому те, у чому ми живемо сьогодні, можна назвати «гендерною еклектикою». Колишні гендерні моделі (радянські, пострадянські) розпадаються, натомість створюються нові – сучасні, демократичні, європейські. У публічному просторі водночас існують застаріло-консервативні, радикально-феміністичні, ліберально-помірковані та інші думки.

Наприкінці лекції студенти розглянули сучасне гендерне поле, картографували його, визначили основні центри тяжіння. Та зробили прогноз – що ж буде далі?

Дякуємо за фінансування фонду ім. Г. Бьолля в Україні!