«Серце віддаю дітям» – подорож до джерела педагогічної мудрості В. О. Сухомлинського (до 100-річчя від дня народження видатного педагога)

19 жовтня 2018

16 жовтня 2018 р. студенти-першокурсники долучилися до гарної традиції, яка склалася на факультеті – вже шостий рік поспіль,  в останні дні вересня – на початку жовтня, вони разом з викладачами кафедр вирушають у подорож до невичерпного джерела педагогічної мудрості Василя Олександровича Сухомлинського  – Гуманіста, Просвітителя, Добротворця, чиє 100-річчя від дня народження 28 вересня цього року відзначило прогресивне людство.

Відзначаючи цю ювілейну дату, ми вшановуємо Вчителя, його громадянський подвиг, натруджене життя, самобутній потужний талант і віру в те, що людина має бути щасливою серед людей. Торкаємось до його душі. А його душа – це могутнє джерело духовності.

До початку педагогічних читань його учасники змогли ознайомитися з тематичною виставкою, організованою науковою бібліотекою університету. На ній були представлені твори В. О. Сухомлинського, спогади його сучасників, твори науковців, матеріали Міжнародних науково-практичних конференцій та Всеукраїнських педагогічних читань, випуски «Віснику наукової лабораторії «В. О. Сухомлинський і школа ХХІ століття» нашого університету.

Розпочала педагогічні читання  Ткачук Л.В., доцент кафедри педагогіки   та освітнього менеджменту, яка у своєму виступі наголосила, що слова педагога, які він любив повторювати: «Людина народжується на світ не для того, щоб зникнути безвісною пилинкою. Людина народжується, щоб лишити по собі слід вічний» можна і треба віднести до нього самого, оскільки Василь Олександрович прожив коротке (він відійшов у вічність у 52 роки), але яскраве життя і залишив для нас велику спадщину (48 книг, 500 статей, понад 1500 казок і оповідань для дітей). Твори Сухомлинського видані на 59 мовах світу. Їх тираж становить майже 15 млн. примірників. А книга «Серце віддаю дітям»  перекладена на 32 мови світу і витримала 55 видань. Тільки видавництво «Радянська школа» видавало цей твір 11 разів.

«Що було найголовнішим у моєму житті?» На це питання Василь Олександрович у головній своїй програмній праці «Серце віддаю дітям» без вагань відповідав: «Любов до дітей». Важливо зазначити, що у працях видатного педагога  обґрунтована цілісна система виховання, яка ґрунтується на гуманістичних ідеях добра, краси і любові.

Данилевич Л.А.,  кандидат психологічних наук, доцент кафедри психології Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини у своєму виступі підкреслила суголосність ідей В. О. Сухомлинського із сучасністю. Сучасна наукова думка України пропонує педагогіку і психологію життєдіяльності, яка вчить: «Ставтесь до дитинства серйозно! У житті немає чернеток і пауз, немає підготовчих періодів. У кожний конкретний момент свого життя дитина або реалізує, стверджує, або заперечує сама себе!». Природа дитини така, що вона прагне до самоздійснення. Звідси і завдання, яке несе педагогіка і психологія життєтворчості – створити людину-творця, здатну самореалізувати себе. Такі ж завдання у вихованні ставив і видатний педагог.

Дитинство – це ціла країна, це особливий дитячий світ, який Василь Олександрович образно назвав «казковим палацом».  Впродовж 23 років, працюючи директором Павлиської середньої школи, В. О. Сухомлинський проводив широкомасштабне педагогічне дослідження, створив власну оригінальну педагогічну систему, в якій зробив спробу створити цілісний філософський образ дитини, який включав знання про її розвиток, сили і потенції, якими наділила природа. Одна з найбільших заслуг учителя з Павлиша перед вітчизняною і світовою педагогікою є те, що він зумів піднятися до дитини і завдяки цьому  під його керівництвом школа стала справжнім Храмом Дитячої Душі, де в центр уваги та діяльності була поставлена особистість дитини, її майбутнє, її всебічний розвиток, високі ідеали, чисте благородне серце.

Поринувши  в атмосферу, в якій жив і творив видатний педагог, учасники педагогічних читань переглянули фільм «Сонце В. О. Сухомлинського».

Думки і мрії В.О.Сухомлинського не перекреслив час. Його педагогічна спадщина залишається вічним джерелом педагогічної мудрості, яке ніколи не зміліє. Його яскравий талант запалює в серцях багатьох його послідовників жагу творчості, бажання шукати, експериментувати, творити добро, боротися і перемагати.

Завершуючи подорож  до джерела педагогічної мудрості В. О. Сухомлинського, Ткачук Л.В.  процитувала слова друга і соратника В.О.Сухомлинського – І. Г. Ткаченка, який  в одній із своїх статей прозорливо підкреслив: «В. О. Сухомлинський  – наш сучасник, наша історія і наше майбутнє».

Подорож завершилась, але діалог видатного педагога з нинішнім та прийдешніми поколіннями триватиме вічно, бо його гуманістична педагогіка буде завжди актуальною і сучасною, і осяватиме своїм благодатним світлом діяльність  та життєвий шлях науковців і студентів, запаливши у їхніх душах  свічки Добра, Людяності і Надії, сіючи нові зерна краси  людської.   


Фото новини: