Національно-патріотичне виховання молоді – пріоритетне завдання закладу вищої освіти

5 березня 2022

Сьогодні Україна переживає тяжкі часи – війна, яка принесла жахіття: гинуть люди, руйнуються міста, нищаться святині та архітектурні пам’ятки.

Із 24 лютого 2022 року українці переосмислили цінності життя, усвідомили необхідність пізнання історико-культурного надбання, посилення національно-патріотичного виховання. Хоча сумні події вказали, що партіотизм у нас сформований гарно, значить система національно-патріотичного виховання виправдала себе і має лише удосконалюватися!

Саме заклади вищої освіти є осередками національно-патріотичного виховання, адже навчається молодь – студентська молодь.

Перед професорсько-викладацьким факультету, університету постійно в полі зору важливе завдання – необхідність пошуку інноваційних форм національно-патріотичного виховання студентської молоді та насичення громадянськими цінностями змісту освітньої системи. Результативність національно-патріотичного виховання великою мірою залежить від того, наскільки ті чи інші форми та методи виховної діяльності стимулюють розвиток активності, свідомості, цілеспрямованості, самоорганізації, самоуправління.

На факультеті соціальної та психологічної освіти Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини впроваджено інноваційний проект – Національно-патріотичний табір для студентської молоді «Дія» (далі – Табір «Дія»), мета якого – формування у студентів високої патріотичної свідомості, почуття вірності до Батьківщини, турботи про благо свого народу, готовності до виконання громадянського і конституційного обов’язку із захисту національних інтересів, цілісності, незалежності України, сприяння становленню її як правової, демократичної, соціальної держави.

Учасниками табору є студентська та учнівська молодь міста Умань.

Особливістю, водночас і визначальною засадою роботи Табору «Дія» є те, що участь у діяльності – від керівництва до проведення того чи іншого заходу – беруть лише студенти, що сприяє формуванню вмінь самоорганізації.

Табір «Дія» розпочав свою роботу у 2014 році внаслідок трагічних подій у державі – революційні зміни у листопаді 2013 – березні 2014 р., війна на Сході країни. Його створення продемонструвало високу громадянську позицію студентства УДПУ імені Павла Тичини, готовність молодого покоління відстоювати національні цінності, українську державність.

Щороку свою роботу Табір «Дія» урочисто розпочинає 24 вересня. Дату початку діяльності табору вибрано не випадково, вона обумовлюється тим, що «24» – особлива дата для нашої країни, адже саме 24 серпня наша держава отримала незалежність.

Іще однією ознакою і водночас засадою діяльності Табору є самоорганізація і самодіяльність студентства у виборі форм проведення того чи іншого заходу. За результатами проведення семи тематичних змін накопичено широкий спектр заходів різного спрямування, які вирізняються креативністю, новизною, оригінальністю, і найголовніше – соціальною спрямованістю.

І в цьому році виповнилося 8 років з часу створення Табору Дія. І за цей час відпрацювало 16 тематичних змін.

Навчальний рік Зміна Назва зміни
2014–2015 I–II «Я – Українець і я цим пишаюсь!»
2015–2016 ІІІ «Я – студент, я – патріот!»
2015–2016 ІV «5 ідей для моєї України»
2016–2017 V «Молодь діє – держава процвітає»
2016–2017 VI «Подорожуємо без бар’єрів»
2017–2018 VII «Ми студенти УДПУ  –  вивчаємо, знаємо і творимо історію України?!»
2018-2019 ІХ «Ми за мир»
Х «Крок за кроком до нової академічної культури»
ХІ «Наслідуймо видатних українців!!!»
2019-2020 ХІІ «Академічна доброчесність – спільна відповідальність!»
ХІІІ «Пантелеймон Куліш – життя, віддане просвітництву»
ХIV «Свобода воля і честь понад усе!»
2020-2021 XV «Я – студент УДПУ!»
XVI «Україна 1991-2021: 30 років Незалежності!»
2021-2022 XVIІ «Україна 1991-2021: 30 років Незалежності!»

 

Надалі готуються до відкриття і роботи наступні зміни Табору «Дія», який, сподіваємося, для студента продовжуватиме бути осередком становлення громадянина-патріота України, готового брати на себе відповідальність, самовіддано розбудовувати країну як суверенну, незалежну, демократичну, правову, соціальну державу, забезпечувати її національну безпеку, сприяти єдності української політичної нації та встановленню громадянського миру й злагоди в суспільстві.