ОСВІТНЬО-НАУКОВА ПРОГРАМА «СОЦІАЛЬНА РОБОТА»: історія розроблення та впровадження в Уманському державному педагогічному університеті імені Павла Тичини

14 листопада 2022

На факультеті соціальної та психологічної освіти вже  традиційними стали зустрічі здобувачів освіти з гарантами і робочими групами освітніх програм. 11 листопада 2022 року така робоча зустріч відбулася з представниками освітньо-наукової програми «Соціальна робота» – членами робочої групи, здобувачами ОС «доктор філософії», випускниками програми, науковими керівниками, науково-педагогічними працівниками, які забезпечують викладання освітніх компонентів.

З-поміж питань, які було обговорено під час зустрічі:

• цілі освітньо-наукової програми «Соціальна робота» в Уманському державному педагогічному університеті імені Павла Тичини;
  • загальні відомості про ОНП «Соціальна робота», історія її розроблення та впровадження;
  • наукове середовище університету та ОНП «Соціальна робота»;
  • контингент здобувачів ОС «доктор філософії» спеціальності 231 Соціальна робота;
  • відповідність ОНП «Соціальна робота» тенденціям розвитку спеціальності та ринку праці.

Гарант програми проф. Н.М. Коляда акцентувала увагу на історії розроблення та впровадження освітньо-наукової програми «Соціальна робота» в Уманському державному педагогічному університеті імені Павла Тичини упродовж 2016-2022 рр.

Освітньо-наукова програма «Соціальна робота» розроблена відповідно до норм національного законодавства у сфері вищої освіти, Національної рамки кваліфікацій, Положення про освітні програми в УДПУ імені Павла Тичини з метою забезпечення підготовки науково-педагогічних працівників, дослідників у галузі знань 23 Соціальна робота, спеціальності 231 Соціальна робота. Річний ліцензійний обсяг – 10 осіб. Перший набір здійснено у 2016 р.

В умовах академізації соціальної роботи відповідно до міжнародних стандартів, інституціоналізації соціальної роботи як науки, запровадження третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти та потреб ринку праці актуальною є потреба у підготовці докторів філософії зі спеціальності 231 Соціальна робота в ЗВО України.

Сьогодні УДПУ імені Павла Тичини – осередок розвитку методології наукових досліджень, науково-методичного забезпечення підготовки кадрів вищої кваліфікації, що вирізняється:

• успішним функціонуванням наукових шкіл в галузі соціальної роботи, соціальної педагогіки (проф. Т.Д. Кочубей, проф. Н.М. Коляди, проф. О.О. Кравченко);
  • багаторічним досвідом (2014-2019 рр.) підготовки та захисту аспірантів, докторантів (функціонування спеціалізованої вченої ради зі спеціальності 13.00.05 Соціальна педагогіка (суміжної до спеціальності 231 Соціальна робота); створення разових спеціалізованих вчених рад зі спеціальності 231 Соціальна робота (2020-2022 рр.); тощо);
  • розвиненою науково-дослідною інфраструктурою (лабораторії, центри тощо), належною матеріально-технічною базою;
  • можливістю подальших наукових досліджень у галузі соціальної роботи в умовах докторантури зі спеціальності;
  • розвитком науково-комунікативної складової підготовки кадрів вищої кваліфікації зі спеціальності 231 Соціальна робота (наукове фахове періодичне видання «Соціальна робота та соціальна освіта» категорії Б, srso@udpu.edu.ua).

ОНП «Соціальна робота» – єдина з підготовки докторів філософії з соціальної роботи в Черкаській області. Університет готує науково-педагогічні, наукові кадри для м. Умань, Черкаської, Київської, Полтавської областей та інших регіонів України. Серед випускників та здобувачів ступеня доктора філософії – викладачі ЗВО, освітніх закладів, керівники і працівники закладів соціальної сфери, представники громадських організацій тощо (https://cutt.ly/bMf00tx).