Захист дисертації на здобуття наукового ступеня «доктор філософії» зі спеціальності 231 «Соціальна робота»

24 листопада 2023

23 листопада 2023 року в Уманському державному педагогічному університеті імені Павла Тичини відбулося засідання разової спеціалізованої вченої ради ДФ 74.053.037.

На порядку денному  – захист дисертації Каркача Андрія Володимировича на тему «Формування цифрових компетентностей у слухачів університету третього віку територіального центру соціального обслуговування» з метою присудження ступеня доктора філософії зі спеціальності 231 Соціальна робота.

Наукові керівники – Семигіна Тетяна Валеріївна , доктор політичних наук, професор, член Національного агенства кваліфікацій; Кравченко Оксана Олексіївна , доктор педагогічних наук, професор, декан факультету  соціальної та психологічної освіти Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини.

Голова ради:

Коляда Наталія Миколаївна – доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи.

Рецензенти:

Кочубей Тетяна Дмитрівна – доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи;

Балдинюк Олена Дмитрівна – кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи.

Опоненти:

Коваленко Олена Григорівна – доктор психологічних наук, професор, головний науковий співробітник Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України;

Поліщук Віра Аркадіївна – доктор педагогічних наук, професор Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка.

У дисертації вперше розроблено й апробовано експериментальну програму, спрямовану на формування цифрових компетентностей літніх людей в умовах університету третього віку територіального центру соціального обслуговування, яка враховує специфіку сучасних геронтоосвітніх технологій, співпрацю між соціальними працівниками-герагогами і тими, хто опановує цифрові компетентності та можливості цифрової платформи Moodle.

Програма спрямована на розвиток здатностей, що включають: основи користування комп’ютером та мобільними пристроями; Інтернет та електронна пошта; використання соціальних мереж та месенджерів; онлайн-банкінг та електронні платежі; цифрові навички здоров’я тощо. Узагальнено блочно-модульну структуру змісту навчання літніх осіб в університеті третього віку, що демонструє зв’язки між загальними підходами до наповнення змісту геронтоосвіти (який розглядається як макрорівень геронтоосвіти) та змістом конкретних навчальних матеріалів (мікрорівень геронтоосвіти у соціальних закладах).

Членами ради було відзначено, що дисертаційна робота характеризуються змістовністю та обґрунтованістю викладених позицій, здобувачки продемонструвати культуру наукового мислення, уміння за допомогою застосування комплексу загальнонаукових та спеціальних методів синтезувати емпіричний та теоретичний рівні наукового дослідження, порушувати і розв’язувати наукові проблеми, аргументовано й переконливо викладати матеріал.