VII Всеукраїнські психологічні читання «Удосконалення професійної майстерності майбутніх психологів

22 квітня 2024

 

18 квітня 2024 р. кафедрою психології факультету соціальної та психологічної освіти Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини були проведені традиційні VII Всеукраїнські психологічні читання «Удосконалення професійної майстерності майбутніх психологів», які приурочені до Дня психолога (23 квітня). У VII Всеукраїнських психологічних читаннях взяли участь доктори, професори та кандидати психологічних наук, практичні психологи, здобувачі (першого, другого, третього рівнів) вищої освіти) факультету та з різних регіонів України: Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського, Житомирського державного університету імені Івана Франка, Інституту психології імені Г. С. Костюка НАПН України, Університету економіки та права «КРОК, Державного торговельно-економічного університету/Київського національного торговельно-економічного університету, Одеського обласного медичного центру психічного здоров’я та інших.

Всіх учасників заходу з початком роботи привітала Кравченко Оксана Олексіївна, доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи, декан факультету соціальної та психологічної освіти УДПУ імені Павла Тичини. Оксана Олексіївна звернула увагу присутніх на важливість теми VII Всеукраїнських психологічних читань – «Психологічна допомога особистості у воєнний період» та необхідність заходу для обміну науковими та практичними напрацюваннями сучасної психологічної науки.

Декан факультету також відмітила, що проведення такого важливого заходу приурочене традиції збереження пам’яті про Ганну Іванівну Кагальняк, яка вплинула на багатьох своїх студентів, які працюють теж психологами. Оксана Олексіївна повідомила про нагородження грошовою Премією імені Г.І.Кагальняк, яку започаткував син психологині Андрій Оленко і щорічно передає на факультет для визначення найкращих здобувачів вищої освіти за спеціальністю 053 Психологія. Цьогоріч на основі обговорення навчальних досягнень та за науково-громадську активність кафедрою психології та факультетом було обрано для преміювання 4-х найкращих студентів факультету: Єлизавету Баташову, Анастасію Огер, Олега Кабашнього, Єлизвету Мазуренко.

Велику зацікавленісь учасників викликала актуальна для сьогодення доповідь Сергія Миколайовича Миронця, доктора психологічних наук, професора завідувача кафедри психології Державного торговельно-економічного університету/Київського національного торговельно-економічного університету. Тема доповіді: «Вимоги сьогодення до кваліфікації психолога в умовах війни та повоєнний період». Відомий український учений відмітив важливість підготовки психологів у проведенні заходів щодо психологічного захисту населення та підтримки ментального здоров’я в період війни та повоєнний час.

Проблему збереження ментального здоров’я з наукового та практичного підходу розглянула Горенко Мар’яна Вячеславівна, психологиня, докторка філософії (PhD 053 Психологія), викладачка кафедри психології Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини. Тема майстер-класу «Діагностичні критерії розладів тривожного спектру». Мар’яна Вячеславівна провела майстер-клас та залучила учасників до розв’язання практичних життєвих ситуацій, які стосуються консультативної роботи психолога, активізувала увагу учасників заходу щодо визначення ознак видів тривожних розладів (ситуативного, генералізованого, соматичного та інших).

Про роботу практичного психолога, власний досвід проведення проєктної діяльності щодо впровадження соціально-емоційного навчання дітей у школі цікаво розповіла Гасанова Лейла Ілгарівна, практичний психолог в Одеському обласному медичному центрі психічного здоров’я; практичний психолог в ліцеї «Крижанівський» Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області, психолог у психологічному центрі «Еквілібріум» від Громадського руху «Віра, Надія, Любов» м. Одеса. Тема доповіді: «Соціально-психологічні умови впровадження соціально-емоційного навчання в сучасній школі». Лейла Ілгарівна відзначила, що завдання школи «..не лише давати знання, а давати дітям дитинство, …дати те дитинство, яке для них стане фундаментом, опорою в житті». Саме для цього вона, як практичний психолог, працює над завданням розвитку емоційної сфери дітей та проводить соціально-емоційне навчання з розвитку емоційного інтелекту, навичок soft skills та спостерігає, як діти починають змінюватися, менше конфліктувати, підвищується бажання навчатися в школі.

Цікаві спогади про колишню завідувачку кафедри психології, відомого психолога не лише в університеті, а й в Україні і за кордоном, розповіла присутнім кандидат психологічних наук, доцент, доцент кафедри психології УДПУ імені Павла Тичини Шулдик Галина Олексіївна. Доповідач ознайомила слухачів з технікою «безпечне місце», яка використовується для відновлення власного ресурсу та подолання тривожності.

Вдячні всім спікерам, організаторам та учасникам заходу за плідну працю та за те, що були з нами.