Волонтерство як необхідна складова виховання молоді

25 березня 2024

В школах України запускають нову ініціативу, яка покликана надихнути підлітків займатися волонтерською діяльністю. Згодом такий предмет, як «Волонтерство» може бути визнано, як додаткові години навчання, як це працює у багатьох країнах світу, включаючи Ізраїль.

Головною метою є включення волонтерства, що практикується школярами, до системи окремих годин навчання, починаючи з рівня додаткових позаурочних занять, але згодом із можливістю інтеграції до освітніх програм. Ця ініціатива нової програми дуже важлива, бо кожна людина може бути корисною у допомозі іншим.

На факультеті соціальної та психологічної освіти з 2010 року функціонує волонтерська організація – Студентська соціально-психологічна служба. Мета її діяльності полягає в розв’язанні соціально-психологічних проблем та поширенні волонтерського руху, виховання соціально активних, толерантних громадян зі сформованими етичними уявленнями, орієнтованими на допомогу спільноті.

Робота служби ґрунтується на ініціативності здобувачів освіти. Вони самостійно розробляють план роботи на рік, проєкти, соціальні, благодійні акції, долучаються до заходів як всеукраїнського рівня, так й на рівні міста.

Основним завданнями Служби є:

  • проведення профілактичних заходів щодо попередження негативних явищ у молодіжному середовищі;
  • підтримка та розвиток волонтерського руху;
  • сприяння розвитку соціальної активності молоді;
  • організація благодійних акцій, культурно-дозвіллєвих заходів для дітей та молоді міста;
  • надання послуг дітям з інвалідністю та дітям, які залишилися без батьківської опіки;
  • науково-дослідна робота волонтерів (участь у науково-практичних конференціях, написання тез та статей щодо волонтерства, наукових робіт та проведення досліджень).

Таким чином, Служба є майданчиком для реалізації проєктів, креативних ідей, а здобувачі освіти мають можливість:

– набути впевненості у професійній сфері;

– розвинути важливі особистісні якості такі, як гуманність, організованість, відповідальність, стресостійкість тощо;

– проявити свої лідерські здібності, творчий потенціал;

– набути практичних навичок: ведення переговорів, здатність до роботи в команді, пристосованість до незвичайних умов діяльності;

– отримати досвід реалізаціїї власних проєктів та соціальних ініціатив.