(Українська) Гендерний центр

15 травня 2024

Sorry, this entry is only available in Ukrainian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

 

     В Уманському державному педагогічному університеті імені Павла Тичини на факультеті соціальної та психологічної освіти діє Гендерний центр, який увійшов до Всеукраїнського осередку центрів гендерної освіти України.

     Бути членом Гендерного центру – це:

– розробляти і реалізовувати проєкти;

– створювати гендерний паспорт закладу, міста, громади;

– здійснювати гендерний аудит;

– проводити тренінги;

– досліджувати гендерну проблематику;

– здобувати неформальну освіту;

– правильно вживати фемінітиви;

– створювати безбарєрний простір.

     На базі Гендерного центру щорічно проходить Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю «Просоціальна особистість у гендерному вимірі: теоретико-методологічні та прикладні аспекти».

    З метою створення інклюзивного і безбар’єрного освітнього середовища в умовах закладу вищої освіти Гендерний центр ініціював розробку двох гендерних паспортів:

– «Гендерного паспорту УДПУ імені Павла Тичини»

  «Гендерного паспорту факультету соціальної та психологічної освіти УДПУ імені Павла Тичини».

     Співробітники Центру стали ініціаторами та учасниками заходів в рамках проектів:

– ФСПО є переможцем конкурсу проєктних заявок від громад щодо втілення пілотних ініціатив із запобігання домашньому насильству. Мета проєкту: формування поняття такої важливої соціальної категорії як «гендер»; виховання засад гендерної рівності та поваги до прав і свобод кожної статі; з’ясування стереотипів, які існують стосовно жіночої та чоловічої статі; надання членам громади необхідних практичних знань та навичок щодо того, як можна запобігти та протидіяти домашньому насильству. Завдання проєкту (Розкрити поняття «гендер», «гендерні стереотипи», «гендерна рівність», «домашнє насильство». Сформувати неупереджене ставлення до представників обох статей. Розкрити прояви гендерної нерівності у різних сферах життя. Виявити основні показники домашнього насильства). Проєкт реалізовується у межах співпраці UNFPA та ГО «Інноваційні соціальні рішення» за підтримки Бюро гуманітарної допомоги USAID. Думки, погляди та рекомендації, викладені у цій ініціативі, належать авторкам і не обов’язково відображають офіційну політику чи позицію UNFPA, ГО «Інноваційні соціальні рішення» або уряду США.

– спільний проєкт Вчимося себе захищати: готуємо Амбасадорок змін підтримано конкурсною комісією фонду «Абіліс» (Фінляндія). Дякуємо Вам за продуктивний внесок у цю важливу роботу і за творчі ідеї, які отримали високу оцінку міжнародних колег. Метою проєкту, який здійснюватиметься у цей непростий для країни час, є підвищення рівня компетентності молодих жінок і дівчат з інвалідністю щодо шляхів посилення їх психо-фізичної стійкості і формування культури безпеки в особистому житті та соціумі через створення інституту Амбасадорок змін – потужної і впливової групи експерток, здатних змінювати стиль життя ,- як свій власний, так і свого оточення. Дуже приємно, що основною цільовою аудиторією проєкту будуть ваші студентки і саме вони першими отримають посвідчення Амбасадорок змін. Фактично на базі Уманського ВНЗ і буде засновано майбутній Інститут Амбасадорок змін. В результаті проєкту, розробленого за Вашою участю, буде апробована модель набуття дівчатами і жінками з інвалідністю психічної та фізичної стійкості, навичок самозахисту, нових методик і прийомів виходу з різних кризових ситуацій, надбання самовідчуття незалежності та суспільної гідності.  Тридцять  студенток, озброєних відповідними знаннями і навичками, розроблять та захистять свої Плани дій, отримають Посвідчення Амбасадорок змін і продовжать працювати у своїх громадах: надаючи моральну та психологічну підтримку тим, хто цього потребує, створюючи форум-вистави для проведення толерантного діалогу і м’якого вирішення щоденних, нерідко болючих, проблем.

     До науково-дослідницьких результатів Центру відносимо: науково-дослідний проект за назвою «Жінки в історії соціальної роботи»; участь студентської молоді у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт із галузі «Гендерні дослідження»; дослідницький проект «Гендерний паспорт міста Умань»; написання випускних кваліфікаційних робіт з гендерної проблематики; участь у науково-практичних конференціях різного рівня.

     У червні 2023 р. підписано Двосторонній меморандум про співпрацю між Уманським державним педагогічним університетом імені Павла Тичини та  громадською організацією «ЕдКемп Україна», згідно якого наш ЗВО включено до міжнародного проєкту з дослідження соціально-емоційних навичок (ДоСЕН).