Іріней Несторович (Іван Гаврилович)

Sorry, this entry is only available in Ukrainian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Іріней Несторович (Іван Гаврилович) — архієпископ іркутський, нерчинський і якутський. Син священика, народився 25 січня 1783 р. в с. Старих Дмитрушках.

Уманського повіту, помер 18 травня 1864 р. Після закінчення в 1805 р. курсу в Київській духовній академії працював там же вчителем математики, латинської і німецької мов. У 1810 р. відряджений до Ясси вчителем російської словесності і грецької мови в головному училищі Молдовлахійському, а у 1812 р. переведений до Кишинева, де брав активну участь у впорядкуванні семінарії і при ній пансіону для благородного молдавського юнацтва. У 1813 р. 11 листопада постригся в чернецтво з ім’ям Ірінея і рукопокладений в ієромонаха, а в 1815 р. у ігумена Городіщенського монастиря в Бесарабії. 25 травня 1817 р. присвоєно архімандрита курковського Рождественсько-богородіцкого монастиря кишинівської єпархії та призначено ректором Кишинівської семінарії і членом консисторії. Граф Воронцов доручив йому завідування новозведеними ланкастерськими школами взаємного навчання. У 1824 р. був відізваний в Петербург, вчителював та проповідував у 1-м кадетському корпусі. 31 січня 1826 р. хиротонісан в єпископа пензенського і саратовського. Він був один з перших архіпастирів, які почали вводити після недільної літургії навчання прихожан молитвам, Символу віри і заповідям, але зустрів протидію з боку цивільної влади. 26 липня 1830р. преподобний Іріней зведений у сан архієпископа іркутського, нерчинського і якутського.

Після його смерті в архівних документах виявлено багато заміток, незакінчених статей, проповідей і навіть цілих досліджень (“про походження і застосування двоперстного, триперстного і іменословного хресного складання”), — невелика частина їх надрукована в “Ярославських єпархіальних відомостях” 1869 р., №№ 50— 52 і в “Пензенських єпархільних відомостях” 1870 р., № 2.