(Українська) Професія психолога

20 квітня 2017

Sorry, this entry is only available in Ukrainian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

132

Чи є психологія професією? Відповідь на це питання може дати розгляд психологічної діяльності з точки зору розглянутих вище п’яти аспектів.

1. Чи існує якась особлива сфера діяльності для психолога (психологічна діяльність), що відрізняє її представників від інших професій?

2. Чи є психологічна діяльність соціально необхідною?

3. Чи існує специфічна система підготовки до психологічної діяльності?

4. Чи існують нормативно закріплені вимоги до професійної кваліфікації та досвідченості фахівця-психолога?

5. Чи існує спільність людей, що займаються психологічної діяльністю?

Чим більше підстав для позитивних відповідей на ці питання, тим більшою мірою можна говорити про існування професії психолога.

Професія “психолог” з’явилася в XX столітті. Процес формування професії психолога неоднаково протікав в різних країнах і в різних сферах соціального життя. Найбільший розвиток професія психолога отримала в США, Великобританії, Франції, Німеччини, Австрії, Швейцарії, Росії.

Протягом XX століття в суспільстві поступово формувалося соціальне замовлення на психологічну діяльність, вона ставала соціально-визнаною і, як наслідок, отримувала нормативно-правову основу ( з’являлися юридичні документи, що регулюють статус, зміст і форми діяльності професійного психолога). Поступово формувалася система професійної освіти і підготовки психологів, створювалися професійні суспільства психологів, формулювалися вимоги до професійної кваліфікації та досвіду фахівців-психологів.

Нині найбільш визнана діяльність практичних психологів у сфері педагогічної, медичної, соціальної, консультаційної психології. Активно розвиваються й інші напрямки практичної психології: економічна, юридична, спортивна, військова.

Для того щоб з’явилася яка-небудь професія, на неї повинен виникнути соціальне замовлення, тобто усвідомлена потреба суспільства у відповідному виді професійної діяльності.

1322

Найчастіше до психологів люди звертаються тоді, коли вони стикаються з важкими життєвими ситуаціями. Поки все гаразд, необхідності допомоги психолога зазвичай не виникає. Люди самі справляються з повсякденними проблемами. Тому для того, щоб з’явилася потреба в психологічних послугах, люди повинні усвідомити її.

Правда, не завжди достатньо очевидно: чи то психолог допомагає усвідомити людям їхні потреби, чи то він формує ці потреби. Пропонована послуга народжує попит на неї. Чи не відбувається щось аналогічне рекламі інших товарів і послуг? Наприклад, в рекламі формують негативне естетичне ставлення до лупи, а потім пропонують засіб для позбавлення від неї. У психології аналогічний ефект можливий, коли в процесі консультації психолог стверджує наявність у людини якихось проблем, про які той не здогадувався і яких не помічав, а потім пропонує тренінг особистісного зростання як засіб позбавлення від них.

1213

Соціальне замовлення на професію психолога формується зараз насамперед у публіцистичної та науково-популярній літературі, що аналізує проблеми сучасної людини. Про необхідність психологічних знань говорять і представники інших професій: педагоги, медики, юристи, бізнесмени, політики. Їм ці знання потрібні для вирішення однієї з головних завдань цих професій – цілеспрямованого впливу на людину.

Сучасна психологія являє собою цілу систему наук і сфер практичної психологічної діяльності. Її можна розділити на два основних напрямки: наукову і практичну психологію. Вони істотно розрізняються за основним цілям професійної діяльності.

Основна мета наукової психології полягає в пізнанні психології людей науковими методами. Вчені прагнуть на основі окремих спостережень, фактів прийти до розуміння загальних закономірностей. Правильний напрямок руху наукового дослідження – від приватного до загального.

Основна мета практичної психології полягає в тому, щоб надати психологічну допомогу конкретним людям або групам людей. Практики прагнуть на основі відомих загальних психологічних закономірностей прийти до розуміння індивідуальності конкретної людини або конкретної групи. Це розуміння і дає ключ для надання психологічної допомоги.

Практична психологія у своїй діяльності рухається від загального до приватного.

Психологія- це необхідність не лише для професіоналів, а я для кожного з нас!