(Українська) Про наукову діяльність Наукового товариства студентів та аспірантів (НТСА) на факультеті соціальної та психологічної освіти у 2023 році

3 січня 2024

Sorry, this entry is only available in Ukrainian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Залучення молоді до наукової діяльності є важливим завданням для розвитку науки та суспільства в цілому і зокрема на нашому факультеті. Інноваційні форми залучення молоді можуть стати ефективними інструментами для стимулювання їхнього інтересу до науки.

Важливим важилем такої діяльності є функціонування на факультеті Наукового товариства студентів та аспірантів (НТСА), яке користується в своїй діяльності рядом прийомів для підняття зацікавленості інтересу здобувачів вищої освіти до науки. Зокрема, члени Товариства є активними організаторами та учасниками різних заходів, так у продовж року була проведена ІІ- а Всеукраїнська студентська науково-практична онлайн-конференція «Проблеми та перспективи соціальної роботи та психології в умовах війни» (2 березня 2023 року); ІІІ-тя Всеукраїнська студентська науково-практична онлайн-конференція «Проблеми та перспективи соціальної роботи та психології в умовах війни» (9 листопада 2023 року); 2 міждисциплінарних колоквіума: ІІІ міждисциплінарний колоквіум з нагоди «Днів Європи в Україні та днів науки» (16 травня 2023 року) та «Цілі сталого розвитку в Україні» (19 грудня 2023 р.).

У межах НТСА започатковано видання на факультеті збірника наукових праць магістрантів факультету соціальної та психологічної освіти.

Основною інноваційною формою залучення молоді до науки є участь у міжнародних, національних та регіональних наукових конкурсах для студентства. Це дозволяє стимулювати науковий інтерес. Конкурси надають можливість розвинути пізнавальні здібності, демонструючи, наскільки наука може бути захоплюючою та цікавою.

Студентські наукові конкурси розвивають наукові навички. Учасники вивчають та розвивають навички наукового дослідження, аналізу та експериментальної роботи, що може допомогти їм глибше зрозуміти науковий метод, тим самим створюють платформу для обміну знаннями та ідеями між молодими науковцями, науковцями-менторами та журі. Залученість до такої активності розвиває творчий підхід до вирішення наукових проблем та сприяє формуванню їхнього власного стилю досліджень.

Так, здобувачі вищої освіти є активними учасниками різноманітних конкурсів, зокрема, здобувачка Титоренко Тетяна Олександрівна посіла І місце у Всеукраїнському конкурсі творчих робіт серед молоді, номінація «Рівні права і можливості жінок і чоловіків» (25 жовтня 2023 р.).

Студентка 4 курсу Анна Лисенко є призеркою у міжнародному конкурсі есе «Magna Charta Observatory» на тему «Як студенти можуть посилити вплив на те, щоб їхні університети могли робити ефективніший внесок у суспільство?»  (керівник: проф. О.О. Кравченко).

Здобувачка Phd Гасанова Лейла здобула ІІ місце у Всеукраїнському конкурсі творчих робіт серед молоді у номінації «Реформування освіти в умовах воєнного стану». Тема конкурсної роботи: «Формування соціально-емоційних навичок учнівської молоді» (Національне агентство України з питань державної служби, 2023), ( науковий керівник: проф. О.О. Кравченко).

Магістрантка 161 групи Ткаченко Леся здобула ІІ місце у Всеукраїнському  конкурсі студентських наукових робіт «Особистість – суспільство – війна: суспільно-політичні, психологічні, соціокультурні аспекти» (науковий керівник: доц. С.О. Роєнко).

Студентки Татарова Анастасія та Татарова Анна отримали (Диплом ІІІ ступеня) за участь у ІІ-му етапі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт «Особистість – суспільство – війна: суспільно-політичні, психологічні, соціокультурні аспекти» (Секція1. Психологічні студії). (Науковий керівник – доцент С. Ю. Діхтяренко).

Здобувачка Phd Варивода Юлія отримала диплом І ступеня в конкурсі проєктів від Уманської міської ради 15 листопада 2023 року. Тема проєкту «Музейна спадщина міста Умань» (науковий керівник – проф. О. О. Кравченко).

Студенти 4 курсу Ткачук Тетяна, Ткачук Юлія та Шуляк Тетяна взяли участь у ІІ-му Всеукраїнському конкурсі наукових робіт здобувачів вищої освіти та молодих вчених «Бізнес і права людини в Україні: проблеми та рішення під час війни та повоєнного відновлення» з нагоди 25-річчя заснування інституції Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Були представлено роботи на тему: «Забезпечення прав і свобод людей та громадян, які проживають на тимчасово окупованих територіях в умовах війни», «Захист прав цивільного населення в умовах війни», «Захист правових інтересів на працю та бізнес в умовах війни» (керівник: доц. О.О. Матрос).

Магістрантка Тарасюк Тетяна брала участь у проекті «ВідНова: UA» (18.08.2023 – 22.08.2023).

Студентка факультету, Мельник Людмила брала участь в проекті «Нова філософія сталого розвитку 4Д: Дія. Дружба. Допомога. Діалог». Проект реалізовувався через Здійснення молодіжних обмінів відповідно до договору між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Польща про Українсько-Польську Раду обміну молоддю.

Коли студент потрапляє у коло своїх однодумців – це дозволяє йому взаємодіяти з науковою спільнотою, включаючи вчених-менторів та інших учасників, що може відчутно розширити їхній науковий кругозір, а також розвинути комунікаційні навички. Презентації досліджень та спілкування з журі розвивають у студентів навички публічних виступів, написання звітів та ведення обговорень.

Ще однією інноваційною формою залучення молоді до наукової діяльності є участь студентів в інтерактивних навчальних курсах, що дозволяють молоді отримувати знання та виконувати наукові завдання з будь-якого місця. Така активність стає все більш популярною завдяки розвитку технологій та доступності Інтернету. Такі курси сприяють гнучкості та доступності освіти для різних аудиторій. Студентам пропонується ряд освітніх платформ, де вони на свій розсуд можуть обрати цікаві для них наукові напрямки і у власному темпі, вибираючи зручний графік та місце навчатися. До того ж, застосування інтерактивних методів (віртуальні експерименти, ігри, форуми) забезпечують більше залучення студентів та полегшує їхнє розуміння складних концепцій. Студенти вчаться більш самостійно встановлювати та досягати свої освітні цілі, розвиваючи навички самонавчання та саморегулювання.

Впровадження інноваційних форм залучення студентів до наукової діяльності має величезне значення для Наукового товариства студентів та аспірантів, оскільки воно сприяє розвитку освіти, підвищує якість навчання та формує активних, критично мислячих і самостійних майбутніх фахівців та науковців.

Також, отримавши рекомендації та пропозиції від студентського самоврядування щодо організації тренінгових курсів в межах діяльності Наукового товариства студентів та аспірантів  в ознайомленні студентів перших курсів в правильності написання статей, тез, оформленні списку літератури за новими стандартами, ознайомлення з вимогами та правильністю написань курсових робіт та індивідуальних науково-дослідних завдань. Тому врахувавши побажання, ми відновимо такий досвід.