(Українська) Розсилка для науковців №57

22 серпня 2022

Sorry, this entry is only available in Ukrainian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Шановні науковці, вітаємо!
Сьогодні у нашій регулярній розсилці читайте про нову програму для українських спеціалістів «Emergency Fellowship Programme – Ukraine», спрощення фінансових процедур для координаторів проєктів програм «Горизонт Європа» та «Еразмус+», актуальні можливості для українських вчених на про інші важливі новини.
СТВОРЕНО РЕСУРСНИЙ ЦЕНТР «ELSEVIER» ДЛЯ ПІДТРИМКИ НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ УКРАЇНСЬКИХ УЧЕНИХ
Компанія «Elsevier», яка є одним із найбільших видавців наукової літератури у світі, продовжує надавати підтримку українській науковій спільноті.
Для підтримки наукової діяльності вчених в умовах війни фахівці Elsevier створили електронний ресурсний центр, за допомогою якого українські дослідники мають змогу зареєструватися та отримати доступ до важливих дослідницьких інструментів компанії – реферативної, бібліографічної бази даних «Scopus», повнотекстової бази «ScienceDirect», модуля пошуку дослідників для налагодження контактів та співпраці «Researcher Discovery», навчальної платформи «Researcher Academy» та програмного забезпечення для керування бібліографічною інформацією «Mendeley».
СПРОЩЕНО ФІНАНСОВІ ПРОЦЕДУРИ ДЛЯ КООРДИНАТОРІВ ПРОЄКТІВ ПРОГРАМ «ГОРИЗОНТ ЄВРОПА» ТА «ЕРАЗМУС+»
Для визначення особливостей функціонування грошово-кредитного та валютного ринків в умовах воєнного стану Правлінням Національного банку України внесено зміни до Постанови від 24.02.2022 №18.
Зокрема, зміни спрощують процедуру перерахування коштів координаторами проєктів/програм міжнародної технічної допомоги прикордонного співробітництва, що фінансуються Європейським Союзом, іноземним співвиконавцям.
Відтепер координатори проєктів, що виконуються в межах програм «Горизонт Європа» та «Еразмус+», зможуть перераховувати кошти іноземним співвиконавцям проєктів без звернення до Міністерства освіти і науки України та погодження окремого дозволу НБУ. Це забезпечить належне виконання зобов’язань українських організацій у межах теперішніх угод.
ЗАПОЧАТКОВАНО СТИПЕНДІАЛЬНУ ПРОГРАМУ У СФЕРІ НЕРОЗПОВСЮДЖЕННЯ, РОЗЗБРОЄННЯ ТА КОНТРОЛЮ НАД ОЗБРОЄННЯМИ
Віденський центр з питань роззброєння та нерозповсюдження започаткував нову програму для навчання українських спеціалістів «Emergency Fellowship Programme – Ukraine (EFPU)». Програму започаткували через воєнні дії рф на території України, аби підтримати дослідження науковців та експертів з питань контролю над ядерною зброєю, нерозповсюдження та роззброєння в європейських установах.
EFPU надаватиме короткострокові (3-6 місяців) стипендії (3 000 дол. США на місяць) українським науковцям та експертам, що дозволить їм проводити дослідження в європейських аналітичних центрах, університетах та неурядових організаціях.
Програма відкрита для громадян України, які працюють над нерозповсюдженням, роззброєнням та контролем озброєння (включно з ядерною безпекою та експортним контролем), а також отримали ступінь магістра або мають докторантуру/докторську освіту. Детальну інформацію щодо порядку подання заявок для участі у програмі EFPU можна отримати за посиланням.
МОЖЛИВОСТІ ВІД НФДУ
Національний фонд досліджень України продовжує інформувати про актуальні можливості для українських науковців.
Дослідники кафедри технологій безпеки та інженерії Чеського технічного університету (Прага) шукають партнерів для участі у Рамковій програмі «Horizon Europe». Науковці шукають партнерів для виконання проєкту, у якому досліджуватимуться наслідки передбачуваного підключення української електричної мережі до європейської. Кінцевий термін подання заявки – 23 листопада. Детальну інформацію про конкурс можна знайти за посиланням.
Фонд Інституту фізики (IOP) пропонує підтримку українським фізикам, які постраждали від війни. Заявники не зобов’язані бути членами IOP або IPEM для отримання допомоги і можуть подавати заявки. За посиланнями – інформація про Фонд та допомогу та відповіді на поширені питання.
Фонд MJJ (Marius Jakulis Jason Foundation) пропонує підтримку науковцям з України, які шукають можливості перебування в Литві. Розмір щомісячних виплат – 1 000 євро. Тривалість перебування в литовських університетах та наукових центрах, яку вони пропонують – до 8 місяців з можливістю продовження. Вимоги до кандидатів, фінансові деталі та умови подання заявок – за посиланням.
7 вересня Science|Business public Network запрошує на конференцію «Об’єднана Європа: Розширення науково-дослідної співпраці під час війни». Основне питання – наукове співробітництво в умовах конфліктів. Приєднатись до перегляду онлайн можна зареєструвавшись за посиланням.
Фундація польської науки (FNP) оголосила другий конкурс польсько-українських дослідницьких проєктів у галузі соціальних та гуманітарних наук. Пари вчених з Польщі та України можуть подавати свої заявки до 30 вересня.
УРЯД ЗАТВЕРДИВ ПЕРЕЛІК
32 НАУКОВО-ТЕХНІЧНИХ РОЗРОБОК НА 35 МЛН ГРН
На засіданні Уряду ухвалено розпорядження «Про затвердження переліку науково-технічних (експериментальних) розробок в рамках виконання державного замовлення на найважливіші науково-технічні (експериментальні) розробки та науково-технічну продукцію у 2022 році».
Документом передбачається затвердити перелік з 32 науково-технічних розробок, загальний обсяг фінансування яких у 2022 році становить 35 055,6 тис. грн.
Науково-технічні (експериментальні) розробки спрямовані на отримання науково-технічного (прикладного) результату, доведеного до стадії практичного використання, для забезпечення розвитку економіки, суспільства, зміцнення національної безпеки на основі використання наукових та науково-технічних досягнень, зокрема шляхом розроблення технологій подвійного призначення.
НАУКОВО-ТЕХНІЧНА ТА ІННОВАЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ У 2021: ПРІОРИТЕТИ ТА ЇХНЯ РЕАЛІЗАЦІЯ, ПРОБЛЕМИ ТА МОЖЛИВІ ІНСТРУМЕНТИ ВИРІШЕННЯ
У 2021 році на проведення відкритих (несекретних) наукових досліджень і науково-технічних розробок спрямовували кошти загального фонду державного бюджету 22 головних розпорядники. Обсяг фінансування у 2021 році становив 7832,94 млн грн.
Найбільші обсяги видатків загального фонду на ДіР за пріоритетними напрямами у 2021 році були спрямовані такими головними розпорядниками, як НАН (59,2% від загального обсягу видатків на ДіР за пріоритетними напрямами), МОН (20,7 %), НААН (7,5%) та НАМН (6,4%). Виконувалося 5807 науково-технічних робіт, створено 12389 одиниць науково-технічної продукції (далі – НТП), з них впроваджено – 50,2%.
Докладніше – за посиланням.
УРЯД УХВАЛИВ ПРОЄКТ ЗАКОНУ «ПРО ІННОВАЦІЙНІ ПАРКИ»
Урядом ухвалено проєкт Закону «Про інноваційні парки», який розробило МОН з метою визначення правових та організаційних засад створення і функціонування інноваційних парків на території України для забезпечення розвитку економіки України інноваційним шляхом.
Законопроєкт пропонує:
  • вдосконалити законодавчу базу у сфері інноваційної діяльності та систематизувати різні види парків;
  • визначити мету, завдання та функції, а також послуги, які можуть надаватись інноваційними парками;
  • створити сприятливі умови для провадження інноваційної діяльності інноваційними парками;
  • визначити чіткий механізм щодо державної політики у сфері розвитку інновацій, підтримки та стимулювання інноваційної діяльності шляхом визначення видів фінансової підтримки, що може надаватись інноваційним паркам.
Доцільність прийняття законопроєкту обумовлена необхідністю законодавчо врегулювати функціонування інноваційних парків в Україні, розвиток мережі інноваційної інфраструктури та взаємодії її елементів.
ГРОМАДСЬКЕ ОБГОВОРЕННЯ
МОН пропонує для громадського обговорення наступні документи.
Проєкт Плану відновлення України в частині освіти і науки. Зауваження і пропозиції до проєкту просимо надсилати до 3 вересня на strat.directorat@gmail.com за формою або надавати шляхом заповнення гугл-форми.
Проєкт постанови Кабінету Міністрів «Питання Національних наукових центрів». Зауваження та пропозиції просимо надсилати до 24 серпня на prylutska@mon.gov.ua.
На сьогодні все! 
Нагадуємо, що якщо ви НЕ хочете отримувати цю розсилку, будь ласка, заповніть цю анкету.
Якщо ж хтось із ваших колег, друзів чи знайомих також хоче отримувати цю розсилку, то вони можуть заповнити анкету за посиланням, і ми додамо їхні мейли до переліку адресатів.
З повагою
команда Міністерства освіти і науки