(Українська) Розсилка для науковців №61

14 листопада 2022

Sorry, this entry is only available in Ukrainian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Шановні науковці, вітаємо!
У нашому сьогоднішньому листі читайте про актуальні конкурси досліджень та розробок, звільнення наукових установ від оподаткування під час ввезення окремих товарів, другу хвилю опитування UAScience.Reload та про інші важливі новини.
КОНКУРС РОЗРОБОК ЗА ДЕРЖЗАМОВЛЕННЯМ НА 2023-2024 РОКИ
МОН оголошує конкурсний відбір науково-технічних (експериментальних) розробок за державним замовленням, виконання яких розпочнеться у 2023 році коштом державного бюджету.
Документи прийматимуть до 15:00 12 грудня. Умови проведення конкурсу – тут.
КОНКУРС ПРОЄКТІВ ДОСЛІДЖЕНЬ ТА РОЗРОБОК МОЛОДИХ УЧЕНИХ
МОН оголосило щорічний конкурс проєктів фундаментальних наукових досліджень, прикладних наукових досліджень та науково-технічних (експериментальних) розробок молодих учених.
Для участі у конкурсі до 1 грудня ректори закладів вищої освіти та директори наукових установ, які ухвалять рішення про участь у конкурсі, подають проєкти, які відповідають вимогам Положення про проведення конкурсу. Виконання проєктів розпочнеться з 2023 року.
В УКРАЇНІ ЗАПУСКАЮТЬ ІНІЦІАТИВУ «ONLINE MENTOR SCIENCE&BUSINESS»
Для допомоги науковцям підготуватися для участі в Sсience&Business Acceleration МОН спільно з Українським фондом стартапів запускають інноваційний інструмент «Online Mentor».
Це структурована програма для відпрацювання нової ідеї та підготовки її до акселерації. Передбачено щоденне планування із лекціями, навчальними матеріалами та практичними завданнями, які можна виконувати у будь-який зручний час. Експрес-курс допоможе структурувати ідею та вийти на рівень Pre-Acceleration stage/зробити перші кроки від Idea-Stage.
Участь в програмі «Online Mentor» free of charge – за умови реєстрації. Реєстраційна форма – за посиланням.
МОЖЛИВОСТІ ВІД НФДУ
Національний фонд досліджень України продовжує публікувати актуальні можливості для українських науковців.
Канадсько-українське наукове партнерство. Міністерство природних ресурсів Канади приймає українських вчених у канадські організації на базі тимчасового працевлаштування, стипендії, домовленості про тимчасове перебування та інші види підтримки. Деталі – ось тут.
Стипендії від Ініціативи «Українські дослідження в Швейцарії». Науковцям у галузі гуманітарних наук, культурології та соціальних наук пропонується взяти участь у міжнародній програмі стипендій від ініціативи «Українські дослідження в Швейцарії» URIS. Заявки приймаються до 20 листопада. Докладна інформація – за посиланням.
Стипендія GEOP для українських науковців, які перебувають у небезпеці. Визнаючи необхідність термінової підтримки українських науковців в умовах російської агресії, Музей історії польських євреїв POLIN пропонує одну 12-місячну стипендію GEOP для українських науковців, які перебувають у небезпеці. Заявки приймаються до 18 листопада. Деталі – тут.
ДЕРЖБЮДЖЕТ НА 2023 РІК: ВИДАТКИ НА ОСВІТУ ТА НАУКУ
Верховна Рада ухвалила Державний бюджет на 2023 рік. Основні видатки передбачено на обороноздатність України та соцзабезпечення. Та навіть попри складні часи Уряд знайшов можливість збільшити видатки державного бюджету МОН на 2023 рік до другого читання на 555 млн грн.
З-поміж них:
  • 20 млн грн – для навчання молоді за програмами підготовки магістрів, докторів філософії та докторів наук у провідних українських ЗВО і за кордоном;
  • 90 млн грн – для Національного фонду досліджень;
  • 4,2 млрд грн – виплата академічних стипендій;
  • 0,5 млрд грн – забезпечення діяльності Національного фонду досліджень, грантової підтримки досліджень.
ЗВО ТА НАУКОВІ УСТАНОВИ ЗВІЛЬНЯТЬ ВІД ОПОДАТКУВАННЯ
ПІД ЧАС ВВЕЗЕННЯ ОКРЕМИХ ТОВАРІВ
Схвалено постанову Кабінету Міністрів, яка визначає прозорий механізм ввезення наукових приладів, обладнання, запасних частин і витратних матеріалів до них, реактивів, зразків, наукової літератури на митну територію України зі звільненням від оподаткування ввізним митом та податком на додану вартість.
Постанова затверджує:
  • Порядок ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту та цільового використання державними науковими установами, державними закладами вищої освіти товарів, що звільняються від оподаткування митом, а також операції з ввезення яких на митну територію України звільняються від оподаткування податком на додану вартість;
  • форма заяви про видавання довідки-підтвердження того, що товари відповідають вимогам щодо цільового використання, форма довідки-підтвердження та форма звіту про цільове використання таких товарів;
  • обсяги товарів, які ввозитимуть на митну територію України.
UNITED24: ЗАТВЕРДЖЕНО ПОРЯДОК ВИКОРИСТАННЯ КОШТІВ З РАХУНКУ МОН
Уряд затвердив Порядок використання коштів з рахунку МОН для потреб освіти і науки в межах ініціативи Президента України Володимира Зеленського UNITED24.
Кошти, що надійдуть на рахунок МОН, спрямують зокрема на:
  • придбання засобів навчання для потреб освіти і науки;
  • створення освітніх програм та інструментів;
  • відновлення роботи державних та комунальних закладів освіти і науки, що постраждали внаслідок військової агресії рф, зокрема технічне забезпечення;
  • відновлення та модернізацію мережі дослідницької та інноваційної інфраструктури.
Першочергово кошти спрямують на забезпечення потреб освіти і науки у регіони, які найбільше постраждали від бойових дій.
В УКРАЇНІ ВІДБУДЕТЬСЯ МЕТАЛУРГІЙНИЙ ФОРУМ
25-28 листопада «USF» спільно з «EIT Raw Materials» запускають перший в Україні хакатон із фокусом на мінеральні та металургійні процеси для сталого розвитку – «Raw Materials Hackathon: Change4Future». У межах заходу відбудуться воркшопи та панельні дискусії, сесії для наставників тощо. Переможці хакатону отримають призи.
Для участі запрошують стартапників, науковців, молодих учених, аспірантів та студентів. Відкрито форму для реєстрації. Докладніше – тут.
УКРАЇНА ВПЕРШЕ ОЧОЛИЛА КОМІСІЮ ЗІ ЗБЕРЕЖЕННЯ
МОРСЬКИХ ЖИВИХ РЕСУРСІВ АНТАРКТИКИ
4 листопада в Австралії завершилось 41-е засідання Комісії зі збереження морських живих ресурсів Антарктики, під час якого Україна прийняла головування в цій організації. Комісія займається питаннями захисту та контролю вилову морських живих ресурсів у регіоні, адже Антарктика важлива не тільки для наукових досліджень стану всієї планети, а й для рибного промислу.
Головування України триватиме 2 роки – до осені 2024-го. Важливо, що наша держава вперше очолила ККАМЛР з часу набуття членства в організації (1994). Новим головою Комісії став Віталій Цимбалюк – український дипломат, колишній Посол України в Чилі, з яким НАНЦ має багаторічний досвід плідної співпраці.
Чому це важливо для України? Насамперед це можливість відстоювати свої наукові та рибогосподарські інтереси в Антарктиці. Зокрема, створення морських охоронюваних районів (МОР):
  • в районі Антарктичного півострова (саме тут розташована станція «Академік Вернадський», це була ініціатива України, схвалена Комісією 2019 року);
  • у районі Моря Ведделла;
  • у Східній Антарктиці.
ДРУГА ХВИЛЯ ОПИТУВАННЯ UASCIENCE.RELOAD
НФДУ запрошує взяти участь у другій хвилі опитування українських науковців в часі війни. Перша хвиля охопила понад 2000 науковців і дозволила встановити основні потреби та реальну ситуацію, яка виникла в перші місяці війни.
Вона стала підгрунтям для формування запитів про створення програм допомоги українським науковцям та отримала розголос на тематичних конференціях, в пресі та відображена у наукових дослідженнях.
Опитування є анонімним, його результати будуть використані в узагальненому вигляді. Це потребуватиме до 15 хвилин часу. Результати першої хвилі можна переглянути на сайті UAScience.Reload. Пройти опитування можна за посиланням.
ГРОМАДСЬКЕ ОБГОВОРЕННЯ: ПРОЄКТ ПОСТАНОВИ КМУ
ЩОДО ПРОГРАМИ «ГОРИЗОНТ ЄВРОПА»
МОН пропонує до громадського обговорення проєкт постанови Кабінету Міністрів «Деякі питання виконання Рамкової програми Європейського Союзу з досліджень та інновацій “Горизонт Європа”».
Проєктом акта пропонується Утворити Комісію з відбору представників та експертів до комітетів, відповідальних за моніторинг виконання Рамкової програми Європейського Союзу з досліджень та інновацій «Горизонт Європа» та затвердити Порядок її роботи.
Зауваження та пропозиціїприймаються до 17 листопада на mozolevych@mon.gov.ua.
На сьогодні все! 
Нагадуємо, що якщо ви НЕ хочете отримувати цю розсилку, будь ласка, заповніть цю анкету.
Якщо ж хтось із ваших колег, друзів чи знайомих також хоче отримувати цю розсилку, то вони можуть заповнити анкету за посиланням, і ми додамо їхні мейли до переліку адресатів.
З повагою
команда Міністерства освіти і науки