ФОРМУВАННЯ КУЛЬТУРИ АКАДЕМІЧНОЇ ДОБРОЧЕСНОСТІ В ОСВІТНЬОМУ ПРОЦЕСІ

12 грудня 2022

Утвердження принципів академічної культури та доброчесності в закладах вищої освіти – засаднича цінність, на якій мають ґрунтуватися взаємини в академічному середовищі, підготовка наукових, науково-педагогічних кадрів.

9 грудня 2022 року на факультеті соціальної та психологічної освіти відбулася зустріч учасників освітнього процесу – здобувачів освіти, науково-педагогічних працівників, гарантів освітніх програм. Питання для обговорення – формування культури академічної доброчесності в освітньому процесі.

Голова Групи сприяння академічній доброчесності факультету соціальної та психологічної освіти д.пед.н., проф. Н. М. Коляда акцентувала увагу присутніх на питаннях нормативного забезпечення та кращих практиках реалізації принципу академічної доброчесності в діяльності ЗВО, нашого університету та факультету.

В Уманському державному педагогічному університеті імені Павла Тичини питання академічної доброчесності регулюються Статутом (https://cutt.ly/8E2KK1G), Етичним кодексом (https://bit.ly/3lDxzbO), Кодексом академічної доброчесності (https://bit.ly/3Lkj2gk), Порядком перевірки дисертаційних робіт на академічний плагіат (https://bit.ly/3FwgIio), Методичними рекомендаціями щодо запобігання та виявлення академічного плагіату на факультеті соціальної та психологічної освіти (https://bit.ly/3AUwp1U).

На факультеті соціальної та психологічної освіти популяризація академічної доброчесності серед освітнього процесу  здійснюється через реалізацію системи заходів:

– формування умов для розвитку взаємної довіри й поваги між учасниками освітнього процесу;

– діяльність Групи сприяння академічній доброчесності факультету, Студентської агенції із забезпечення якості вищої освіти (https://bit.ly/31iT0Yj, https://bit.ly/3ouQeZ2);

– інформування на сайті університету, факультету та в соціальних  мережах про заходи щодо формування культури академічної доброчесності (https://cutt.ly/TE9qBqM, https://cutt.ly/FE9q0q8);

– проведення занять, тренінгів і семінарів для учасників освітнього процесу; обговорення принципів академічної етики;

– тематичних зустрічей зі здобувачами гаранта, юриста, голови  Комісії з питань академічної доброчесності університету, Групи сприяння академічній доброчесності факультету, працівниками бібліотеки (https://bit.ly/3GLhx8P, https://cutt.ly/wE9q8hT, https://cutt.ly/tE9q54f, https://cutt.ly/AE9ww4c, https://cutt.ly/5E9wuff, https://cutt.ly/OE9wpcF, https://bit.ly/3xYOdrc, https://bit.ly/3xZuhED, https://bit.ly/3yjtJtn);

– формування політики навчальних дисциплін на основі дотримання принципів академічної доброчесності, впровадження освітніх компонентів у змісті освітніх програм усіх рівнів вищої освіти («Академічна доброчесність», «Наукове дослідження та академічна доброчесність», «Академічна доброчесність та академічне письмо» та ін.);

– вивчення досвіду щодо реалізації академічної доброчесності в освітньому середовищі засобами проєктної діяльності («Академічна доброчесність» за підтримки Британської ради (https://cutt.ly/xE9xu0G, https://cutt.ly/8E9whqE, https://cutt.ly/jE9wlU4) та ін.);

– обговорення питань про дотримання принципів академічної доброчесності на засіданнях вченої ради університету, факультету, Наукового товариства студентів та аспірантів, засіданнях кафедр тощо.

З метою дотримання принципів акад. доброч. в університеті  постійно оновлюється репозитарій праць викладачів, здобувачів вищої освіти (у т.ч. кваліфікаційних робіт) (http://dspace.udpu.edu.ua). З 2020 р. формується відкритий електронний архів дисертацій на здобуття ступеня доктора філософії (зокрема, зі спеціальностей 0523 «Психологія», 231 «Соціальна робота», 011 «Освітні, педагогічні науки»), які оприлюднюються на сайті університету («Разові спеціалізовані вчені ради» https://cutt.ly/fE9qFiv).

З метою удосконалення політики, стандартів та процедури дотримання академічної доброчесності зміст Методичних рекомендацій щодо запобігання та виявлення академічного плагіату на факультеті соціальної та психологічної освіти узгоджено з Рекомендаціями для експертів із розгляду внутрішньої політики і процедур забезпечення академічної доброчесності та зовнішньої оцінки їх якості (Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти, Додаток 2 до протоколу від 07.06.2022 №9(14)).

Декан факультету соціальної та психологічної освіти, д.пед.н., проф. О. О. Кравченко долучилася до обговорення з інформацією про досвід щодо реалізації академічної доброчесності в освітньому середовищі засобами проєктної діяльності. Усіх присутніх було запрошено до участі в Конкурсі «Академічна доброчесність: данина моді чи життєва необхідність», започаткованого на факультеті у 2021 році (https://bit.ly/31iT0Yj).


Фото новини: