Анна Іванівна Кагальняк

5 січня 2021

Анна Іванівна Кагальняк (4 листопада 1928 – 1 квітня 2014 року)

Уже стало традицією проводити Всеукраїнські психологічні читання імені Анни Іванівни Кагальняк. Анна Іванівна – відомий психолог, Заслужений працівник вищої школи, колишня завідувачка кафедри педагогіки та психології. Анна Іванівна – Людина-легенда з високим професіоналізмом та гуманним ставленням до студентів і викладачів. Її життя було наповнене любов’ю, теплом, цікавою роботою.

Дитинство Анни Іванівни промайнуло в мальовничих Капустянах, що на Вінничині. В 1947 році закінчила Тульчинське педагогічне училище, а в 1951 році – з відзнакою Київський державний педагогічний інститут. Потім працювала викладачем педагогіки та психології у Немирівському педагогічному училищі. Але бажання навчатися далі, тяга до науки перемогла. Увесь педагогічний колектив та учні училища проводжали молодого викладача до навчання в аспірантурі. Анна Іванівна успішно захистила кандидатську дисертацію з психології під керівництвом відомого вченого в Україні та поза її межами Григорія Силовича Костюка. Вона була улюбленою аспіранткою Г.С.Костюка, ім’я якого носить тепер Інститут психології НАПН України. Після цього, уже кандидатом психологічних наук Ганна Іванівна приїхала працювати в Уманський державний педагогічний інститут ім. П.Г.Тичини (нині університет), стала доцентом і довгі роки завідувала кафедрою педагогіки та психології. Першого вересня 1999 року Ганна Іванівна пішла на пенсію. Її науково-педагогічна діяльність відображена більше як у 70 наукових працях – статтях, посібниках, монографії. Сфера наукових досліджень – різнобічна. Вивчала професійно-важливі якості майбутнього педагога, динаміку їх змін у студентів від першого до випускного курсів, досліджувала особливості психічного розвитку молодшого школяра та специфіку його діагностики, мотиваційну сферу навчальної діяльності молодших школярів.   Її дослідження увінчалися монографією “Особистість вчителя: соціально-психологічний аспект”. Інформація про науковий доробок Анни Іванівни Кагальняк включена до Довідника  інтернаціональних біографій вчених (24 випуск за 1995 рік), випущений інтернаціональним біографічним центром у Кембріджі.

 Анна Іванівна була депутатом міської та обласної рад. Ветеран праці і війни, нагороджена медаллю “За трудову доблесть”, багатьма урядовими відзнаками, зокрема “Відмінник народної освіти”, “Заслужений працівник вищої школи”.

Анна Іванівна ділилася своїм багатющим досвідом зі студентами, молодими викладачами вузу. На кафедрі психології працюють її учні, які вдячні за спілкування з нею. Завжди усміхнена, тактовна, навчала власним прикладом мистецтву спілкування. Вона завжди пишалася своїм сином – Андрієм, кандидатом фізико-математичних наук, доцентом Київського національного університету імені Тараса Шевченка, нині працює за кордоном, у Мельбурні.

Факультет соціальної та психологічної освіти з ініціативи кафедри психології провів методичний семінар “З досвіду організації навчального процесу студентів університету La Trobe міста Мельбурна, Австралія”, на якому виступив син Анни Іванівни. Андрій Якович поділився досвідом організації навчального процесу в університеті La Trobe, який увійшов до сотні найкращих університетів світу. Присутні студенти та викладачі були захоплені розповіддю доповідача та задавали йому багато запитань про особливості навчання і організацію дозвілля автралійських студентів.

Гарною традицією є  вручення одноразової премії імені Анни Іванівни Кагальняк кращому студенту нашого університету зі спеціальності “психологія”.

Таку стипендію отримували: Почтар Олександр, Чамлай Інна, Андросова Анна, Чупіна Катерина, Харченко Олена, Варивода Андрій.


Фото новини: