(Українська) Наукова школа Сафіна Олександра Джамільовича

Sorry, this entry is only available in Ukrainian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

 Керівник наукової школи

Сафін Олександр Джамільович

Зав. кафедри психології,  доктор психологічних наук, професор

Відносно психологічної теорії психологічна практика виконує подвійну функцію. З одного боку, вона активно споживає наукові знання у вигляді психологічних законів, закономірностей, теорій та гіпотез, у вигляді результатів конкретних експериментів та методик. З іншого боку – практичні проблеми та досвід висувають перед наукою необхідність розв’язання експериментальних і теоретичних проблем, одним з інструментів цього може стати конкретна психологічна школа.

З іншого боку, професійна підготовка майбутніх психологічних кадрів є одним із ключових питань в теорії, науці та практиці психології. Розвиток українського суспільства поступово створив новий тренд – збільшення попиту на високо компетентних кваліфікованих психологів. Відповідно, особливої актуальності набули питання якості фахової підготовки таких спеціалістів, важливим напрямком якої є їхня підготовка до майбутньої професійної діяльності.

Саме з цією метою, а також прагнучі покращення якості та підвищення рівня підготовки психологів у 2014 р. доктором психологічних наук, професором, завідуючим кафедри психології УДПУ ім. Павла Тичини Сафін Олександром Джамільовичем і було створено наукову школу «Майбутній практичний психолог як активний суб’єкт психологічної практики».

Олександр Джамільович – вчений-практик з досвідом організації науково-дослідної і науково-педагогічної роботи у Збройних силах, Прикордонних військах та Службі безпеки України. Він є автором понад 250 наукових праць у галузі психології діяльності в особливих умовах, педагогічної та вікової психології. Під його науковим керівництвом успішно захищено 4 докторських, 35 кандидатських та 3 PhD дисертації.

До складу наукової школи входять викладачі з УДПУ імені Павла Тичини, які захистили дисертації під керівництвом О.Д. Сафіна і продовжують наукову співпрацю, а також здобувачі та аспіранти, які працюють над кандидатськими та докторськими дисертаціями.

Учасники наукової школи поєднують педагогічну роботу з науково-дослідною та практичною діяльністю, що сприяє підвищенню ефективності навчального процесу, удосконаленню змісту навчання з урахуванням сучасного стану розвитку теорії та практики психологічної науки, впровадженню в практику роботи інноваційних методів підготовки майбутніх психологів.

Методологічною основою наукової школи є теорії психологічної допомоги особистості; концептуальні ідеї формування професійної готовності фахівця.

Теоретична основа. Робота школи будується на основі фундаментальних положень щодо розвитку особистості (Г.О. Балл, С.Д. Максименко, Т.С. Яценко та ін.); загальнотеоретичних положень української психологічної науки щодо психологічної допомоги особистості (О.Ф. Бондаренко, Ж.П. Вірна, Н.І.Пов’якель, Т.М. Титаренко та ін.).

Завдання наукової школи:

– формування та розвиток творчого потенціалу майбутнього психолога;

– гармонізація особистісного та професійного розвитку психолога;

– підготовка майбутніх психологів до здійснення професійної кар`єри;

– дослідження психологічних чинників запобігання емоційного та професійного вигоряння психолога.

Основні напрями досліджень наукової школи:

розвиток у мaйбутнix пcиxoлoгiв та випускників педагогічних ЗВО професійних планів та пcиxoлoгiчнoї гoтoвнocтi дo здiйcнeння прoфeciйнoї кaр’єри;

формування та розвиток емоційної та мотиваційної сфер майбутніх психологів та вчителів;

психологічні чинники формування позитивного іміджу молодого викладача педагогічного закладу вищої освіти;

соціально-психологічна реабілітація студентів з обмеженням життєдіяльності засобами інклюзивного туризму;

соціально-психологічна реабілітація комбатантів з посттравматичним стресовим розладом методом каністерапії.

Члени наукової школи:

Ольховецький Сергій Миколайович – канд. психол. наук, доцент, доцент кафедри психології УДПУ імені Павла Тичини.

Калишенко Кароліна Михайлівна – аспірантка 4 року навчання УДПУ імені Павла Тичини.

Андрусик Олена Олександрівна – аспірантка 4 року навчання УДПУ імені Павла Тичини.

Столярова Олена Михайлівна – аспірантка 3 року навчання УДПУ імені Павла Тичини.

Джулай Анастасія Ігорівна – аспірантка 3 року навчання УДПУ імені Павла Тичини.

Чамлай Інна Василівна – аспірантка 2 року навчання УДПУ імені Павла Тичини.

Козак Ольга Юріївна – викладачка кафедри психології УДПУ імені Павла Тичини.

Співпраця з закладами вищої освіти, науковими установами, загальноосвітніми навчальними закладами. Представники наукової школи мають тісні зв’язки з закладами вищої освіти України та загальноосвітніми закладами, на базі яких проводиться апробація авторських програм, методик, дисертаційних досліджень.

Основними досягненнями наукової школи є теоретичне обґрунтування особливостей особистості майбутнього психолога та педагога, чинників формування позитивного іміджу молодого викладача педагогічного ВНЗ, чинників адаптації майбутніх педагогів до професійної діяльності, особливості формування готовності психологів до майбутньої професійної кар’єри та практична реалізація цих ідей. Результати висвітлюються у наукових статтях в Україні та за кордоном, на міжнародних і всеукраїнських конференціях, у методичних рекомендаціях тощо.


Звіт про наукову діяльність наукової школи 2019 рік


Звіт про наукову діяльність наукової школи 2020 рік


Звіт про наукову діяльність наукової школи 2021 рік


Звіт про наукову діяльність наукової школи 2022 рік


Звіт про наукову діяльність наукової школи 2023 рік